IP ADRESİ NEDİR?

İnternet Protokol adresinin kısaltması olan IP adresi, bir ağa bağlı cihazları tanımlayıcı bir numaradır. IP adresine sahip olmak, bir cihazın internet gibi IP tabanlı bir ağ üzerinden diğer cihazlarla iletişim kurmasını sağlar ve cihazlar arasında ağ üzerinden birbirlerine veri yollamalarına olanak sağlayan benzersiz adreslerdir. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan IP adresleri IPv4’tür. IPv4’e örnek olarak 192.168.1.2 gösterilebilir.

Yerli Firewall - Fidye Yazılımı

STATİK IP NEDİR?

Statik IP adresi, ISS’niz tarafından size kalıcı olarak atanır. Bilgisayarınız veya yönlendiriciniz yeniden başlatılsa bile değişmeyen bir adrestir. Statik bir IP adresi genellikle kurumsal kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Kurumların web sunucuları, e mail sucunucuları, oyun sunucuları, VPN sunucuları, gibi birçok sunucu sabit yani Statik IP adresi kullanır. Statik IP kullanımı sayesinde isim sunucularınız üzerinden Statik IP adreslerine yönlendirme başarı ile gerçekleştirilir.

Yerli Firewall - Fidye Yazılımı

DİNAMİK IP NEDİR?

Dinamik IP adresi, ISS’niz tarafından bilgisayarınıza geçici olarak atanmış bir IP adresidir. Bilgisayarınız veya yönlendiriciniz her yeniden başlatıldığında, ISS’niz DHCP protokolünü kullanarak ağ aygıtınıza farklı bir dinamik IP adresi atar. ISS’niz dinamik olarak yeniden başlatma sırasında bir bilgisayar cihazına bir IP adresi atadığından, cihazınız her zaman kendisine atanmış olan aynı IP adresini alamayabilir. Makineniz her zaman açık ve kalıcı bir şekilde bağlı olsa bile, bazı ISS’ler çok nadir de olsa IP adresini değiştirebilir. DHCP’nin yapısı genellikle aynı IP adresini aynı makineye atar, IP havuzunun zaman zaman tükenebileceği ve kiralama süresinin sona erebileceği için aynı IP adresini alması garanti edilmez.

Yerli Firewall - Fidye Yazılımı

STATİK VE DİNAMİK IP ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

  1. Statik IP sabittir, yani kullanıcı değiştirmek istemedikçe değiştirilemez. Dinamik IP sık sık değişir ve kullanıcı bir ağa her bağlandığında otomatik olarak değişebilir.
  2. Statik IP, ISS (İnternet Servis Sağlayıcısı) tarafından ücret karşılığında, Dinamik IP ise ücretsiz olarak sunulur.
  3. Cihaz statik IP adresi ile yapılandırıldığında izlenebilir. Dinamik IP adresi olması durumunda IP adresi her zaman değiştiği için cihazın izlenmesi zordur.

Ev kullanıcılarının evlerinde kullanmış olduğu IP adresi genel olarak Dinamik bir IP adresidir. İnternet Servis Sağlıyıcınızdan (ISS) belirli ücret karşılığında Statik IP alabilirsiniz.

Poniva Firewall ile kullanıcılarınıza güvenlik duvarı üzerinden otomatik ip dağıtabilir ya da dhcp sunucu özelliği kullanılarak ip-mac özelliği ile statik ip tanımlamalarını basitçe yapabilirsiniz.

PONIVA - Yerli Güvenlik Duvarı - Yerli Firewall

Bunlara da bakmak isteyebilirsiniz.

Casus Yazılım ( Spyware ) Nedir?

Eylül 11th, 2019|Tags: , , , , , , , , |

CASUS YAZILIM ( SPYWARE ) NEDİR? Casus yazılım, algılanması zor bir kötü amaçlı yazılım türüdür. Sörf alışkanlıklarınız, göz atma geçmişiniz veya kişisel bilgileriniz (kredi kartı numaraları gibi) hakkında bilgi toplar ve bu bilgileri [...]

  • DHCP

DHCP Nedir? Nasıl Çalışır?

Eylül 5th, 2019|Tags: , , , , , , |

DHCP(Dynamic Host Configuration Protocol) NEDİR? DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol), bir ağdaki herhangi bir cihaza (bilgisayar, tablet, telefon vb.) IP adresi, ağ maskesi, ağ geçidi, DNS gibi bilgileri otomatik atama yapan protokolüdür. DHCP, ağ yöneticilerinin [...]

  • Web Filtreleme

Web Filtreleme

Ağustos 31st, 2019|Tags: , , , , , , |

WEB FİLTRELEME. Web filtreleme, işletmelerin kullanıcılarının ve misafirlerinin web’deki belirli içeriğe erişebilme izinlerini kontrol etmelerine yardımcı olan bir teknoloji türüdür. Ofiste internette dolaşırken “engelli” bir sayfa uyarısı aldıysanız, şirketiniz web filtrelemesi kullanıyor [...]

  • Veri Güvenliği

İşletmelerin Verilerini Güvende Tutması İçin Gerekli Adımlar

Ağustos 29th, 2019|Tags: , , , , , , , , |

VERİ GÜVENLİĞİ İÇİN GEREKLİ ADIMLAR. GÜÇLÜ ŞİFRELER OLUŞTURUN. Her işletmenin atması gereken ilk adım, tüm hesaplarınız, banka bilgileriniz ve diğer hesap türleri için güçlü şifreler oluşturmaktır. Ayrıca, kimse tarafından kolayca tahmin edilemeyecek [...]

KARMAŞIKLIKTA BOĞULMAYIN.

Firewall yönetimi hiç bu kadar kolay olmamıştı, Kolay olduğu kadar da hızlı! İşlem yaparken sizi bekletmez ve anında cevaplar verir.

0%
Uptime
0
Kod Satırı
0%
Hızlı Destek

PONIVA FIREWALL
DAHA HIZLI, DAHA GÜÇLÜ, DAHA KOLAY.

İNCELE