10 ADIMDA SİBER GÜVENLİK

1-Risk Yönetimi Rejimi

Kuruluşlar güvenlik önlemlerini uygulamadan önce karşılaştıkları riskleri anlamalıdır. Bu, en büyük tehditleri öncelik sırasına koymalarına ve cevaplarının uygun olmasını sağlamalarına olanak sağlar.

Bir risk yönetimi rejimi aynı zamanda yönetim kurulunun siber güvenlik çalışmalarınıza dahil olmasına yardımcı olur ve tehdit ortamı değiştikçe yaklaşımınızı ayarlamanızı sağlar. Örneğin, siber güvenlik politikalarınızda veya personel bilinçlendirme programınızda değişiklik veya eklemeler isteyebilirsiniz.

2-Güvenli Yapılandırma

Veri ihlallerinin en yaygın nedenlerinden biri düzgün şekilde korunmamış bir veritabanı veya kurulmamış bir yazılım güncellemesi gibi yanlış yapılandırılmış kontrollerdir.

Yapılandırmanın önemini vurgulamak, gereksiz işlevleri sistemlerden kaldırmanızı veya devre dışı bırakmanızı ve bilinen güvenlik açıklarını derhal gidermenizi sağlayabilir.

3-Ev ve Mobil Çalışma

Birçok kuruluş çalışanlara evden veya hareket halindeyken çalışma fırsatı sunar, ancak bu güvenlik riskleriyle birlikte gelir. Uzaktan çalışanlar ofiste sağlanan aynı fiziksel ve ağ güvenliğini alamazlar, bu nedenle kuruluşların buna göre yanıt vermesi gerekir.

Bu, hassas sistemlere erişimi sınırlamayı ve dizüstü bilgisayarları, çıkarılabilir aygıtları ve ofis dışındaki fiziksel bilgileri korumak için politikalar oluşturmayı içermelidir.

4-Olay Yönetimi

Savunma önlemleriniz ne kadar sağlam olursa olsun, bir noktada bir güvenlik olayıyla karşılaşacaksınız.

Hasarın hafifletilmesine yardımcı olmak ve mümkün olduğunca çabuk bir şekilde çalışmaya başlamanıza yardımcı olmak için politikalar ve prosedürler oluşturarak buna hazırlıklı olmalısınız.

5-Kötü Amaçlı Yazılım Önleme

Kötü amaçlı yazılımın bir kuruluşun sistemlerini etkilemesinin birçok yolu vardır. Bir e-posta ekinde gönderilebilir, bir güvenlik açığından faydalanabilir ve çıkarılabilir bir aygıt aracılığıyla bir ofis bilgisayarına bağlanabilir.

Bu riskleri azaltmak için kuruluşlar, çalışanların mağdur olmalarını önlemeye yardımcı olmak için tasarlanmış kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı ve politikaları uygulamalıdır.

6-Kullanıcı Ayrıcalıklarını Yönetme

Kuruluşların, çalışanların yalnızca işleriyle ilgili bilgilere erişebilmelerini sağlamak için erişim denetimleri oluşturması gerekir.

Bu, birinin çalışanların hesaplarına yetkisiz erişim sağlaması durumunda hassas bilgilerin açığa çıkmasını önler ve bir çalışanın hassas bilgileri çalması olasılığını azaltır.

7-İzleme

Sistem izleme başarılı veya denenmiş saldırıları tespit etmenizi sağlar. Bu size iki önemli şekilde yardımcı olur.

Birincisi, olayları derhal tespit edebilecek ve müdahale çabalarını başlata bileceksiniz.

İkincisi, suçluların sizi nasıl hedef aldıklarına dair ilk elden kanıtlar elde edersiniz, bu da sizi sahtekarlıkları tespit etmeden önce güvenlik açıklarını arama fırsatı sunar.

8-Ağ Güvenliği

Ağlarınızdan İnternet’e olan bağlantılar, maruz kalabilecek zayıf noktaları içerir.

Tüm bu güvenlik açıklarını ortadan kaldıramayacaksınız, ancak bunların farkında olmanız ve mimari değişikliklerle olabildiğince çok risk kaldırmanız gerekir. Aynı şekilde, istismar edilme olasılığını azaltmak için politikalar ve teknik önlemler uygulamanız gerekir.

Ağ güvenliğinizi tam anlamı ile sağlamanıza yardımcı olması için geliştirdiğimiz Poniva Firewall ile bu riskleri ortadan kaldırmış olursunuz.

9-Çıkarılabilir Medya Denetimleri

USB’ler ve diğer çıkarılabilir cihazlar birçok güvenlik sorununun kaynağıdır. Yalnızca kötü amaçlı yazılımları enjekte etmek için kullanılmazlar, aynı zamanda birçok içerideki olaya da katılırlar. Çalışanlar, çıkarılabilir aygıtları kaybetmeye ya da yetkisiz kişilerin erişebileceği bilgisayarlara bağlı bırakmaya eğilimlidir.

Bu nedenle kuruluşlar çıkarılabilir cihazları kişide veya güvenli bir yerde tutmanın gereğini vurgulayan politikalar oluşturmalıdır.

Poniva Firewall kullanarak USB medya kullanımı engelleyebilir ve bu sorunlarla karşılaşmak durumda kalmazsanız.

10-Kullanıcı Eğitimi ve Farkındalık

Çalışanlar kuruluşlarının güvenlik uygulamalarında önemli bir rol oynamaktadır, bu yüzden sorumluluklarını öğretmeleri ve veri ihlallerini önlemek için neler yapabileceklerini göstermeleri gerekir. Çalışanlarınıza Siber Güvenlik konusunda eğitim olanağı sağlamanız kişilerin bu konularda daha dikkatli olmalarını sağlayacaktır.

Yerli Firewall - Fidye Yazılımı
PONIVA - Yerli Güvenlik Duvarı - Yerli Firewall

Bu Bilgiyi Sosyal Medyada Paylaş

Bunlara da bakmak isteyebilirsiniz.

  • vpn

IPSEC VPN

Nisan 27th, 2022|Tags: , |

IPSEC VPN NEDİR? VPN, iki veya daha fazla uzak bölgeyi bağlamak için genel bir ağ kullanan özel bir ağdır. VPN'ler, ağlar arasında özel bağlantılar kullanmak yerine, genel ağlar üzerinden yönlendirilen (tünellenmiş) sanal [...]

  • Uzaktan Erişim

Poniva SSL VPN

Kasım 26th, 2021|Tags: , , , , , , , , |

PONIVA SSL VPN. Poniva SSL VPN özelliği ile çalışanlarınız kurum dışındayken bile bilgisayarları, akıllı telefonları veya diğer mobil cihazlarından ofis ağına kolaylıkla bağlanabilirler. Poniva SSL VPN kullanırken tüm trafiğiniz şifrelendiği için halka [...]

Bant Genişliği Nedir? Avantajları Nelerdir?

Temmuz 14th, 2021|Tags: , , , , , , , , |

BANT GENİŞLİĞİ NEDİR? İnternet bağlantısı üzerinden belirli bir süre içinde aktarılabilecek mutlak maksimum veri miktarı Bant Genişliği olarak bilinir. Bant genişliği terimi bir bağlantının iletim kapasitesini ifade eder ve bir ağın veya internet [...]

Poniva SSL VPN / MFA Nedir? Avantajları Nelerdir?

Aralık 31st, 2020|Tags: , , , , , , , , |

PONIVA SSL/MFA NEDİR? Poniva SSL VPN uzaktaki kullanıcıların ve şube ofislerinin kurumsal uygulamalara ve diğer kaynaklara güvenli bir şekilde erişmesini sağlamak için geliştirilmiştir. Uzak bir kullanıcının bilgisayarındaki veya mobil cihazındaki PONIVA SSL [...]

E-Posta Güvenliği Nedir?

Ağustos 11th, 2020|Tags: , , , , , , , , |

E-POSTA GÜVENLİĞİ NEDİR? E-posta güvenliği, e-posta içeriğini ve hesapları yetkisiz erişime karşı koruyan herhangi bir prosedür için kullanılan bir terimdir. E-posta hizmet sağlayıcıları, müşteri hesaplarını ve bilgileri bilgisayar korsanlarından korumak için e-posta [...]

DNS Nedir? Nasıl Çalışır?

Ağustos 11th, 2020|Tags: , , , , , , , , |

DNS NEDİR? DNS (Domain Name System), İnternet'in telefon rehberi gibidir. İnsanlar bilgiye çevrimiçi olarak google.com veya facebook.com gibi alan adları aracılığıyla erişirler. Web tarayıcıları Internet Protokolü (IP) adresleri aracılığıyla etkileşime girer. DNS, [...]

KARMAŞIKLIKTA BOĞULMAYIN.

Firewall yönetimi hiç bu kadar kolay olmamıştı, Kolay olduğu kadar da hızlı! İşlem yaparken sizi bekletmez ve anında cevaplar verir.

0%
Uptime
0
Kod Satırı
0%
Hızlı Destek
Poniva Firewall

PONIVA FIREWALL
DAHA HIZLI, DAHA GÜÇLÜ, DAHA KOLAY.