10 ADIMDA SİBER GÜVENLİK

1-Risk Yönetimi Rejimi

Kuruluşlar güvenlik önlemlerini uygulamadan önce karşılaştıkları riskleri anlamalıdır. Bu, en büyük tehditleri öncelik sırasına koymalarına ve cevaplarının uygun olmasını sağlamalarına olanak sağlar.

Bir risk yönetimi rejimi aynı zamanda yönetim kurulunun siber güvenlik çalışmalarınıza dahil olmasına yardımcı olur ve tehdit ortamı değiştikçe yaklaşımınızı ayarlamanızı sağlar. Örneğin, siber güvenlik politikalarınızda veya personel bilinçlendirme programınızda değişiklik veya eklemeler isteyebilirsiniz.

2-Güvenli Yapılandırma

Veri ihlallerinin en yaygın nedenlerinden biri düzgün şekilde korunmamış bir veritabanı veya kurulmamış bir yazılım güncellemesi gibi yanlış yapılandırılmış kontrollerdir.

Yapılandırmanın önemini vurgulamak, gereksiz işlevleri sistemlerden kaldırmanızı veya devre dışı bırakmanızı ve bilinen güvenlik açıklarını derhal gidermenizi sağlayabilir.

3-Ev ve Mobil Çalışma

Birçok kuruluş çalışanlara evden veya hareket halindeyken çalışma fırsatı sunar, ancak bu güvenlik riskleriyle birlikte gelir. Uzaktan çalışanlar ofiste sağlanan aynı fiziksel ve ağ güvenliğini alamazlar, bu nedenle kuruluşların buna göre yanıt vermesi gerekir.

Bu, hassas sistemlere erişimi sınırlamayı ve dizüstü bilgisayarları, çıkarılabilir aygıtları ve ofis dışındaki fiziksel bilgileri korumak için politikalar oluşturmayı içermelidir.

4-Olay Yönetimi

Savunma önlemleriniz ne kadar sağlam olursa olsun, bir noktada bir güvenlik olayıyla karşılaşacaksınız.

Hasarın hafifletilmesine yardımcı olmak ve mümkün olduğunca çabuk bir şekilde çalışmaya başlamanıza yardımcı olmak için politikalar ve prosedürler oluşturarak buna hazırlıklı olmalısınız.

5-Kötü Amaçlı Yazılım Önleme

Kötü amaçlı yazılımın bir kuruluşun sistemlerini etkilemesinin birçok yolu vardır. Bir e-posta ekinde gönderilebilir, bir güvenlik açığından faydalanabilir ve çıkarılabilir bir aygıt aracılığıyla bir ofis bilgisayarına bağlanabilir.

Bu riskleri azaltmak için kuruluşlar, çalışanların mağdur olmalarını önlemeye yardımcı olmak için tasarlanmış kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı ve politikaları uygulamalıdır.

6-Kullanıcı Ayrıcalıklarını Yönetme

Kuruluşların, çalışanların yalnızca işleriyle ilgili bilgilere erişebilmelerini sağlamak için erişim denetimleri oluşturması gerekir.

Bu, birinin çalışanların hesaplarına yetkisiz erişim sağlaması durumunda hassas bilgilerin açığa çıkmasını önler ve bir çalışanın hassas bilgileri çalması olasılığını azaltır.

7-İzleme

Sistem izleme başarılı veya denenmiş saldırıları tespit etmenizi sağlar. Bu size iki önemli şekilde yardımcı olur.

Birincisi, olayları derhal tespit edebilecek ve müdahale çabalarını başlata bileceksiniz.

İkincisi, suçluların sizi nasıl hedef aldıklarına dair ilk elden kanıtlar elde edersiniz, bu da sizi sahtekarlıkları tespit etmeden önce güvenlik açıklarını arama fırsatı sunar.

8-Ağ Güvenliği

Ağlarınızdan İnternet’e olan bağlantılar, maruz kalabilecek zayıf noktaları içerir.

Tüm bu güvenlik açıklarını ortadan kaldıramayacaksınız, ancak bunların farkında olmanız ve mimari değişikliklerle olabildiğince çok risk kaldırmanız gerekir. Aynı şekilde, istismar edilme olasılığını azaltmak için politikalar ve teknik önlemler uygulamanız gerekir.

Ağ güvenliğinizi tam anlamı ile sağlamanıza yardımcı olması için geliştirdiğimiz Poniva Firewall ile bu riskleri ortadan kaldırmış olursunuz.

9-Çıkarılabilir Medya Denetimleri

USB’ler ve diğer çıkarılabilir cihazlar birçok güvenlik sorununun kaynağıdır. Yalnızca kötü amaçlı yazılımları enjekte etmek için kullanılmazlar, aynı zamanda birçok içerideki olaya da katılırlar. Çalışanlar, çıkarılabilir aygıtları kaybetmeye ya da yetkisiz kişilerin erişebileceği bilgisayarlara bağlı bırakmaya eğilimlidir.

Bu nedenle kuruluşlar çıkarılabilir cihazları kişide veya güvenli bir yerde tutmanın gereğini vurgulayan politikalar oluşturmalıdır.

Poniva Firewall kullanarak USB medya kullanımı engelleyebilir ve bu sorunlarla karşılaşmak durumunda kalmazsanız.

10-Kullanıcı Eğitimi ve Farkındalık

Çalışanlar kuruluşlarının güvenlik uygulamalarında önemli bir rol oynamaktadır, bu yüzden sorumluluklarını öğretmeleri ve veri ihlallerini önlemek için neler yapabileceklerini göstermeleri gerekir. Çalışanlarınıza Siber Güvenlik konusunda eğitim olanağı sağlamanız kişilerin bu konularda daha dikkatli olmalarını sağlayacaktır.

Yerli Firewall - Fidye Yazılımı
PONIVA - Yerli Güvenlik Duvarı - Yerli Firewall

Bunlara da bakmak isteyebilirsiniz.

KVKK Nedir? Neden Önemlidir?

Aralık 6th, 2019|Tags: , , , , , , , , |

KİŞİSEL VERİ NEDİR? Gerçek kişilere ait olan her türlü özel bilgi, kişisel veridir. Paylaştığınız adınız, soyadınız, e-posta adresleri T.C.  Kimlik Numarası, telefon numarası gibi bilgiler kişisel veridir. Kişisel verilerin korunmasının, kişilere ilişkin [...]

Güvenli Şifre Oluşturma Yöntemleri

Ekim 23rd, 2019|Tags: , , , , , , , , |

GÜVENLİ ŞİFRE OLUŞTURMA YÖNTEMLERİ. Yapılan araştırmalara göre, hacker saldırıları ile ilgili ihlallerin % 80'inden fazlasının zayıf veya tahmini kolay şifrelerden kaynaklandığı bildiriliyor. Dolayısıyla, kişisel bilgilerinizi ve varlıklarınızı korumak istiyorsanız, güvenli şifreler oluşturmak [...]

Kablosuz Ağ Nedir? Kablosuz Ağ Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Ekim 18th, 2019|Tags: , , , , , , , , |

KABLOSUZ AĞ NEDİR? Kablosuz ağ bilgisayarlar, tabletler, cep telefonu ve diğer ağ aygıtları arasında iletişim kurmak için radyo sinyal frekansını kullanarak ayarlanmış bir ağdır. Wi-Fi ağı veya WLan olarak da adlandırılır. Kurulumu [...]

  • Siber Güvenlik

UTM Firewall Nedir? Avantajları Nelerdir?

Ekim 12th, 2019|Tags: , , , , , , , , |

UTM FIREWALL. UTM Firewall, çeşitli sanal teknikler ve yöntemler kullanarak basit bir şekilde işletmelere güvenlik tehditlerine karşı koruma sağlamak için bir tür sanal cihaz veya ağ donanımı biçiminde bir cihaz veya bir [...]

  • phissing

Kimlik Avı Nedir? Nasıl Önlenir?

Ekim 10th, 2019|Tags: , , , , , , , , |

KİMLİK AVI. Kimlik avı, kullanıcıları aldatmak ve bunlardan yararlanmak için elektronik iletişimin sahte kullanımıdır. Kimlik avı saldırıları, kullanıcı adları, şifreler, kredi kartı bilgileri, ağ kimlik bilgileri ve daha fazlası gibi hassas, gizli bilgilerinizi [...]

  • 5651 Yasal Loglama

5651 Yasal Loglama Neden Önemli?

Ekim 1st, 2019|Tags: , , , , , , , , |

5651 YASAL LOGLAMA'NIN ÖNEMİ. Günümüzde her firma, işletme veya kurumlar işlerinin neredeyse tamamını internet üzerinden yürütmektedir. İnternetin iş hayatımıza sağladığı kolaylık küçümsenemeyecek kadar önemlidir. Bununla birlikte internetin hayatımıza girmesiyle birlikte birçok sorunda [...]

KARMAŞIKLIKTA BOĞULMAYIN.

Firewall yönetimi hiç bu kadar kolay olmamıştı, Kolay olduğu kadar da hızlı! İşlem yaparken sizi bekletmez ve anında cevaplar verir.

0%
Uptime
0
Kod Satırı
0%
Hızlı Destek

PONIVA FIREWALL
DAHA HIZLI, DAHA GÜÇLÜ, DAHA KOLAY.

İNCELE