IPSEC VPN NEDİR?

VPN, iki veya daha fazla uzak bölgeyi bağlamak için genel bir ağ kullanan özel bir ağdır. VPN’ler, ağlar arasında özel bağlantılar kullanmak yerine, genel ağlar üzerinden yönlendirilen (tünellenmiş) sanal bağlantıları kullanır. IPsec VPN, bir VPN bağlantısı kurmak için kullanılan bir dizi standarttan oluşan bir protokoldür.

VPN, uzak bilgisayarların İnternet gibi genel bir WAN üzerinden güvenli bir şekilde iletişim kurması için bir araç sağlar.

Bir VPN bağlantısı, iki LAN’ı (Site to Site VPN) veya bir uzak çevirmeli kullanıcı ile bir LAN’ı birbirine bağlayabilir. Bu iki nokta arasında akan trafik, genel WAN’ı oluşturan yönlendiriciler, anahtarlar ve diğer ağ ekipmanı gibi paylaşılan kaynaklardan geçer. WAN’dan geçerken VPN iletişimini güvenceye almak için iki katılımcı bir IP Güvenlik (IPsec) tüneli oluşturur.

IPsec’teki 3 Protokol Nedir?

İnternet Anahtar Değişimi (IKE)
IKE, UDP tabanlı bir uygulama katmanı protokolüdür ve esas olarak SA anlaşması ve anahtar yönetimi için kullanılır.

IKE’nin iki sürümü vardır: IKEv1 ve IKEv2. IKEv1 ile karşılaştırıldığında IKEv2, kabul edilen birden çok kriptografik güvenlik açığını düzeltir, güvenlik performansını iyileştirir, SA görüşme sürecini basitleştirir ve görüşme verimliliğini artırır.

IKE, Internet Security Association ve Key Management Protocol (ISAKMP), Oakley ve SKEME’yi birleştiren karma bir protokoldür. ISAKMP, IKE SA kuruluş sürecini tanımlar. Oakley ve SKEME’nin özü, güvenli veri iletimi için İnternet’te anahtarları güvenli bir şekilde dağıtmak ve kimlikleri doğrulamak için kullanılan Diffie-Hellman (DH) algoritmasıdır. IKE SA’ları ve IPsec SA’ları için gereken şifreleme anahtarı ve doğrulama anahtarı oluşturulur ve DH algoritması aracılığıyla dinamik olarak güncellenebilir.

Kimlik Doğrulama Başlığı (AH)
AH, veri kaynağının kimliğini doğrulamak ve IP paketlerinin bütünlüğünü kontrol etmek için kullanılır. Yani AH, IP paketlerinin kaynağına güvenilmesini ve verilerin değiştirilmemesini sağlar. Ancak AH, şifreleme işlevini sağlamaz. Her veri paketindeki standart IP başlığına bir AH başlığı eklenir. AH, tüm IP paketinin bütünlüğünü kontrol eder.

Kapsüllenen Güvenlik Yükü (ESP)
ESP, veri kaynağının kimliğini doğrulamanın ve IP paketlerinin bütünlüğünü kontrol etmenin yanı sıra verileri şifreleyebilir. Her veri paketindeki standart IP başlığına bir ESP başlığı eklenir ve her veri paketine ESP Trailer ve ESP Auth veri alanları eklenir. Aktarım modundaki ESP, IP başlıklarının bütünlüğünü kontrol etmez. Bu nedenle, ESP, IP başlıklarının kurcalanmamasını sağlayamaz.

AH ve ESP bağımsız veya birlikte kullanılabilir. AH ve ESP birlikte kullanıldığında, ESP kapsülleme AH kapsüllemeden önce gerçekleştirilir ve AH kapsülsüzleştirme, ESP kapsülsüzleştirmeden önce gerçekleştirilir.

PONIVA Firewall; IPSEC vpn de IKEV1 ve IKEV2 desteği bulunmaktadır, ayrıca mobil veya windows cihazlarınız için L2TP over IPSEC seçeneği de sunmaktadır.

PONIVA - Yerli Güvenlik Duvarı - Yerli Firewall

Bu Bilgiyi Sosyal Medyada Paylaş

Bunlara da bakmak isteyebilirsiniz.

  • vpn

IPSEC VPN

Nisan 27th, 2022|Tags: , |

IPSEC VPN NEDİR? VPN, iki veya daha fazla uzak bölgeyi bağlamak için genel bir ağ kullanan özel bir ağdır. VPN'ler, ağlar arasında özel bağlantılar kullanmak yerine, genel ağlar üzerinden yönlendirilen (tünellenmiş) sanal [...]

  • Uzaktan Erişim

Poniva SSL VPN

Kasım 26th, 2021|Tags: , , , , , , , , |

PONIVA SSL VPN. Poniva SSL VPN özelliği ile çalışanlarınız kurum dışındayken bile bilgisayarları, akıllı telefonları veya diğer mobil cihazlarından ofis ağına kolaylıkla bağlanabilirler. Poniva SSL VPN kullanırken tüm trafiğiniz şifrelendiği için halka [...]

Bant Genişliği Nedir? Avantajları Nelerdir?

Temmuz 14th, 2021|Tags: , , , , , , , , |

BANT GENİŞLİĞİ NEDİR? İnternet bağlantısı üzerinden belirli bir süre içinde aktarılabilecek mutlak maksimum veri miktarı Bant Genişliği olarak bilinir. Bant genişliği terimi bir bağlantının iletim kapasitesini ifade eder ve bir ağın veya internet [...]

Poniva SSL VPN / MFA Nedir? Avantajları Nelerdir?

Aralık 31st, 2020|Tags: , , , , , , , , |

PONIVA SSL/MFA NEDİR? Poniva SSL VPN uzaktaki kullanıcıların ve şube ofislerinin kurumsal uygulamalara ve diğer kaynaklara güvenli bir şekilde erişmesini sağlamak için geliştirilmiştir. Uzak bir kullanıcının bilgisayarındaki veya mobil cihazındaki PONIVA SSL [...]

E-Posta Güvenliği Nedir?

Ağustos 11th, 2020|Tags: , , , , , , , , |

E-POSTA GÜVENLİĞİ NEDİR? E-posta güvenliği, e-posta içeriğini ve hesapları yetkisiz erişime karşı koruyan herhangi bir prosedür için kullanılan bir terimdir. E-posta hizmet sağlayıcıları, müşteri hesaplarını ve bilgileri bilgisayar korsanlarından korumak için e-posta [...]

DNS Nedir? Nasıl Çalışır?

Ağustos 11th, 2020|Tags: , , , , , , , , |

DNS NEDİR? DNS (Domain Name System), İnternet'in telefon rehberi gibidir. İnsanlar bilgiye çevrimiçi olarak google.com veya facebook.com gibi alan adları aracılığıyla erişirler. Web tarayıcıları Internet Protokolü (IP) adresleri aracılığıyla etkileşime girer. DNS, [...]

KARMAŞIKLIKTA BOĞULMAYIN.

Firewall yönetimi hiç bu kadar kolay olmamıştı, Kolay olduğu kadar da hızlı! İşlem yaparken sizi bekletmez ve anında cevaplar verir.

0%
Uptime
0
Kod Satırı
0%
Hızlı Destek
Poniva Firewall

PONIVA FIREWALL
DAHA HIZLI, DAHA GÜÇLÜ, DAHA KOLAY.